Saopštenja za javnost

Projekt “ResponSEE” - Vježba jačanja pripravnosti za katastrofe na Zapadnom Balkanu

1.12.2021

Zemlje Jugoistočne Evrope (SEE) imaju dugu istoriju razornih zemljotresa koji su nanijeli značajne ekonomske i ljudske gubitke i uticali na razvojne napore zemalja. Posebno osjetljive i zemljotresne teritorije nalaze se unutar Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Od početka ove godine pokrenut je projekat koji finansira EU pod nazivom “ResponSEE” (https://www.responsee-project.eu), s ciljem poboljšanja odgovora na zemljotrese u Jugoistočnoj Evropi. Konzorcij se sastoji od regionalne Vlade Štajerske (kao vodeći), Ministarstva sigurnosti (BOSNA I HERCEGOVINA), Ministarstva unutrašnjih poslova preko Odjela za vanredne situacije (RUMUNIJA) i Reliefgoods GmbH (AUSTRIA). Pored toga, Nacionalna agencija za civilnu zaštitu Ministarstva odbrane Albanije i Uprava za vanredne situacije MUP-a Crne Gore su u potpunosti uključene u projekat. Projekat podržavaju i Resilience Solutions International (AUSTRIJA), D.M.A.T. Consulting KG/(AUSTRIJA) i Prepared International (NJEMAČKA).

Cilj ovog projekta je jačanje pripravnosti za katastrofe na Zapadnom Balkanu (ZB) putem povećanja interoperabilnosti, omogućavanja i podržavanja saradnje za odgovor na katastrofe, kako bi se Albanija i BiH približile Mehanizmu Unije za civilnu zaštitu (UCPM). To će biti osigurano dubinskom analizom stanja civilne zaštite i kapaciteta vježbi Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, zajedničkim planiranjem vježbi, izradom vodiča za planiranje vježbi i izvođenjem vježbe za stolom/TTX, vježbe komandnog mjesta/CPX i konačno terenske vježbe /FSX.

Do sada je TTX održan 6./7. jula u virtuelnoj verziji, a 1. decembra 2021. CPX će se ponovo održati online.

U okviru ovog CPX-a analiziraju se i razmatraju procedure u različitim centrima za hitne operacije/EOC-ima Abanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, od uzbune do raspoređivanja timova, uspostavljanja procedura za traženje međunarodne pomoći, tranzitnih i dolaznih međunarodnih timova, kao i aspekta koordinacije u takvim hitnim slučajevima. Drugi cilj je testiranje veza između EOC-a (ALB, BiH, CG) na regionalnom i međunarodnom nivou.

Iz ovih razloga, online vježba će simulirati scenarij zemljotresa sa kaskadnim efektima u pandemijskoj situaciji u tri zemlje. Relevantni partneri u Ujedinjenim nacijama, Evropskoj uniji, kao i organizacije na terenu će učestvovati u ovoj vježbi kako bi obučili, testirali i ocijenili postojeće procedure i bili bolje pripremljeni i otporniji na buduće vanredne situacije.