Najava događaja/aktuelnosti

Nova strategija za borbu protiv terorizma, novi zakon o azilu, informacija o stanju sigurnosti u BiH u 2014.godini

9.7.2015

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić obratio se na današnjoj konferenciji za novinare održanoj nakon sjednice Vijeća ministra BiH na kojoj je razmatrano i usvojeno nekoliko veoma važnih tačaka iz nadležnosti ovog ministarstva.

Tako je Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Strategiju Bosne i Hercegovine za prevenciju i borbu protiv terorizma za period 2015 – 2020. godine, s ciljem nastavka suzbijanja terorizma i s terorizmom povezanih pojava u BiH te ispunjavanja  međunarodnih obaveza.

Strategija je u funkciji suzbijanja svih oblika ekstemističkog i terorističkog djelovanja uz poštivanje vrijednosti demokratije, vladavine prava te ljudskih prava i sloboda, kako bi se Bosna i Hercegovina učinila prostorom sigurnim za život i rad njenih državljana i osoba koje borave u njoj. Ovom strategijom predviđena je uspostava nadzornog tijela, koje će činiti predstavnici nadležnih institucija svih nivoa vlasti radi praćenja njenog provođenja i koordiniranja svih aktivnosti na ispunjenju zadatih strateških ciljeva.

Strategija je bazirana na pristupu Evropske unije u prevenciji i borbi protiv terorizma, a saglasna je s dokumentima Ujedinjenih naroda i NATO-a.

Prilikom izrade Strategije, uz nadležne institucije u BiH, konsultirani su predstavnici nevladinog sektora, posebno akademske zajednice, udruženja građana koja se bave pitanjima sigurnosti, medija te vjerskih zajednica i međunarodnih organizacija u BiH.     


Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o stanju sigurnosti u Bosni i Hercegovini u 2014. godini, koja je zbir pokazatelja svih sigurnosnih agencija u BiH a u kojoj se navodi da je prošloj godini registrirano smanjenje ukupnog broja počinjenih krivičnih djela u BiH za 7,57 posto  u odnosu na godinu ranije.

U Informaciji se navodi i da je smanjen broj izvršenih krivičnih djela iz oblasti općeg kriminaliteta za 12,38 posto, kao i da je smanjen broj prekršaja u oblasti javnog reda i mira za 10,58 posto.

Ministar Mektić je istakao da uprkos ovim statističkim pokazateljima, rezultati nisu zadovoljavajući.

"Nažalost, rad smo preusmjerili na sitne ribe, na primjer dilere, a ne bavimo se krupnima, onima koji u BiH uvoze drogu u velikim količinama", kazao je.

U oblasti granične sigurnosti i kretanja boravka stranaca evidentirano je 2.593 prelazaka, odnosno pokušaja prelaska preko državne granice za 1.195 osoba za kojima su nadležni organi raspisali potjernice, mjere zabrane prelaska državne granice ili sigurnosno interesantnih osoba, dok je u ilegalnom prelasku državne granice otkriveno 189 osoba, što je manje za 39 osoba ili 17,11 posto. Istovremeno je registrirano 1.987 stranaca kojima nije dozvoljen ulazak u BiH jer nisu ispunjavali uvjete propisane Zakonom o kretanju i boravku stranaca i azilu, što je smanjenje u odnosu na 2013. godinu za 4,43 posto. U prošloj  godini  u odnosu na 2013. došlo je do pada broja krivičnih djela prekograničnog kriminala za 14,1 posto, a i dalje su najbrojnija krivična djela neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga i pokušaj njihovog krijumčarenja preko državne granice.     

Broj krivičnih djela u vezi s trgovinom ljudima u 2014. godini smanjen je za 5,88 posto u odnosu na 2013. godinu, a trend opadanja imaju i krivična djela krijumčenja osoba na nivou BiH za značajnih 29,16 posto u odnosu na prethodnu godinu.

U prošloj godini nije izveden nijedan teroristički napad, iako i BiH u kontekstu mogućih opasnosti od terorizma dijeli poziciju mnogih zemalja suočavajući se sa stalnim rizicima pa su neke potencijalne prijetnje blagovremeno uočavane i preventivno suzbijane, a vinovnici privedeni odgovornosti.  Tako su u SIPA-i podnesena 22 izvještaja zbog postojanja osnova sumnje za počinjenja krivična djela u vezi s terorizmom protiv 22 poznata lica i jednog NN lica.    

U prošloj godini na nivou BiH zabilježeno je  49 ubistava, što je više za 6,5 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Osjećaj nesigurnosti kod građana najviše izazivaju i dalje najbrojnija krivična djela protiv imovine (20.845 prijavljenih djela), ali je u prošloj godini zabilježeno njihovo smanjenje za 9,96 posto u odnosu na 2013. godinu.

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Odluku o dopunama Odluke o određivanju međunarodnih graničnih prijelaza za promet naoružanja i vojne opreme, opasnih, eksplozivnih i radioaktivnih materija i sredstava dvojne namjene.

Promet naoružanja i vojne opreme, opasnih, eksplozivnih i radioaktivnih materija i sredstava dvojne namjene ubuduće će odvijati preko graničnog prijelaza „Bijača" umjesto graničnog prijelaza Doljani – Metković, koji je u Ugovoru s Republikom Hrvatskom kategoriziran kao granični prijelaz za putnički promet. Također, granični prijelaz „Gradiška“ se otvara za promet ove vrste roba, s tim da će se promet ovih roba vršiti radnim danima od 22:00 do 6:00 sati.